29 Mart 2012 Perşembe

Schwaebisch Hall - Almanya


Almanya’nın güneybatısındaki küçük bir kasabadan, Schwaebisch Hall’den bir enstantane. Böyle kasabaların tarihi kent merkezlerinin korunması için ciddi bir çaba harcandığı hemen belli olur. Fotografta en geride görülen ve “Fachwerkhaus” olarak adlandırılan eski yapılar böylece yüzyıllara meydan okuyarak  günümüze kadar ulaşabilmiş (http://en.wikipedia.org/wiki/Timber_framing veya http://de.wikipedia.org/wiki/Fachwerkhaus). Türkiye’de benzer bir korumacılığı sadece Safranbolu’da ve daha küçük ölçekte Amasya'da görebiliyoruz ne yazık ki. Buna da şükür diyelim, ama keşke çok daha fazla örnek sayabilsek.


Meraklısı için bazı teknik bilgiler:
Basit ve mekanik bir 35mm SLR makina, 50mm sabit optik. Ilford FP4 filmi 1+3 sulandırılmış XTOL’de yıkadım. Artık XTOL, ID-11 veya D76 gibi film banyolarını 1+3 seyreltmeyi tercih etmiyorum, çoğunlukla 1+1 kullanıyorum. 1+3’te negatifler benim için fazla yumuşak çıkıyor. Agrandizörün ışığı da yumuşak olunca çok sert kontrast filtreleri kullanmam gerekiyor.
Burada gösterdiğim baskı için fiber tabanlı 24x30cm Ilford MGIV warmtone kart kullandım. Kart banyosu Tetenal Eukobrom. Sabitleme banyosundan yeni çıkmış baskı:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder