10 Mayıs 2012 Perşembe

Fıçı Ustası

Necdet usta - 2011

İstanbul'da Eyüp’ten Rami’ye çıkan yokuştaki ara sokaklardan birinde fıçıcı Necdet usta yıllardan beri sürdürdüğü zanaatını icra etmeye devam ediyor.

Meraklısı için bazı teknik detaylar:
6x6 TLR tipi makinayı üçayağa sabitledim. Kodak Tmax400 filmi ilk kez Ilford DD-X banyoda yıkadım ve çok memnun kaldım. O kadar pahalı olmasa daha çok kullanırdım herhalde.

Negatif
Geçen yıl ilk göz ağrımı tekrar keşfettim: Ilford Ilfospeed plastik tabanlı kart. Multigrade kartlar kullana kullana Ilfospeed’i unutmuşum gitmiş. Halbuki yıllar önce ilk baskılarımı Ilfospeed’e yapmıştım. Ilfospeed sabit kontrastlı bir kart. Eskiden en yumuşağından en sertine kadar 5 farklı kontrast çeşidi vardı piyasada, dolayısıyla karanlıkodada farklı kontrastlarda kart bulundurmamız gerekirdi…negatif kontrastı düşükse sert kontrastlı kart, negatif çok kontrastlıysa yumuşak kart kullanarak makul baskılar elde ederdik. Multigrade kartların yaygınlaşmasıyla sabit kontrastlı kartlar gitgide terk edildi*. Artık Ilfospeed’in sadece 3 numara orta-sert kontrast versiyonu satılıyor. Geçen yıl Ilfospeed’i raflarda görünce içimden geldi, bir kutu aldım, hem de hiç kullanmadığım parlak yüzeyli versiyonunu. İlk baskıları yapınca küçük çaplı bir şok yaşamıştım çünkü ara tonların ayrışması bana olağanüstü güzel geldi. Daha sonra aynı negatiften hem Ilfospeed’e hem de Multigrade karta karşılaştırma amaçlı baskılar yaptım. Sonuçlar çok net biçimde Ilfospeed’in ara tonları daha başarılı ayrıştırdığını gösteriyor. Yani her iki kart ile siyahtan beyaza uç tonları yakaladığımızda Ilfospeed’de ara gri tonların ayrışması çok daha canlı. Bu farkı ekranda görmek ne yazık ki imkansız, o yüzden karanlıkoda ile uğraşan dostların bizzat denemelerini öneririm. Artık karanlıkodada bir miktar Ilfospeed bulunduruyorum. Negatif kontrastı uygunsa kart olarak Ilfospeed’i tercih edebiliyorum...Necdet ustanın fotografında olduğu gibi.

Ilfospeed kart yüzeyinden detay (yansımalar bilinçli; başka türlü yüzey dokusu belli olmuyor)
* Multigrade demek, adı üstünde, aynı kartta birden fazla kontrastı elde edebilmek demek. Bunu da karta düşen ışığın önüne farklı renklerde filtreler koyarak yapıyoruz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder