1 Mart 2012 Perşembe

Cumartesi Anneleri - Kasım 2011

Cumartesi Anneleri, Galatasaray, Kasım 2011

Cumartesi anneleri…sayısız fotoğrafları çekildi, belgeselleri yapıldı, haklarında şiirler yazıldı…tam 17 senedir her Cumartesi günü Galatasaray’da kayıp çocukları, yakınları için toplanıyorlar. Daha yeni yeni kemikler çıkıyor arsalardan, sur diplerinden… “kaybedilen” insanların kemikleri. Daha yeni yeni itirafçıların tüyler ürperten ifadelerini okuyoruz. Çocuğum olduktan sonra evlat acısı neye benzer çok daha iyi anlar, Cumartesi annelerinin acısını çok daha derinden hisseder oldum. Ama dinlemesini beklediğiniz kulaklar sağır, görmesini beklediğiniz gözler kör, anlamasını beklediğiniz vicdanlar taş (olmayı tercih ediyor). 

Küçük oğlunu birinci dünya savaşında, torununu ise ikinci dünya savaşında yitiren alman ressam, heykeltraş ve oymabaskı sanatçısı Kaethe Kollwitz’in acısını yansıttığı eserleri ne kadar da yakıcıdır. Mesela Berlin’deki “Anne ve Ölü Oğlu”:

Kollwitz - Anne ve Ölü Oğlu

Aynı heykel ve içinde bulunduğu mekan:

Kollwitz - Anne ve Ölü Oğlu

Şahsen görmedim ama okuduğum kadarıyla heykelin üstündeki delik açık, yani yağmura, kara maruz kalıyor!

Heykellerin fotograflarını internetten aldım. Kollwitz hakkında daha fazla bilgi için: http://en.wikipedia.org/wiki/K%C3%A4the_Kollwitz veya http://tr.wikipedia.org/wiki/K%C3%A4the_Kollwitz veya
https://www.artsy.net/artist/kathe-kollwitz

Böyle bir fotoğrafa teknikle ilgili bir ek yapmak anlamsız ama yine de adet yerini bulsun, bloğun formatını devam ettireyim, en an azından negatifi ve plastik karta yaptığım baskıyı buraya koyayım.

6x6 negatif


Ilfospeed Grade 3 plastik karta baskı


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder