24 Ocak 2013 Perşembe

Yenice Ormanları

Yenice Ormanları, 2012

Yenice ormanlarında, arboretum civarında, hanım ve 4 yaşındaki ufaklıkla beraber yürüyoruz. Patikanın sağındaki çukurluğun ötesinde dik bir tepe yükseliyor. Nihayet güneşin ucu bu tepenin ardında göründü. Önce bizi aydınlattı, ardından yavaş yavaş çukurluğa sızmaya, gece düşmüş çiği ısıtmaya başladı. Ters ışıkta simsiyah görünen heybetli çamların arasından şimdi buhar yükseliyor, iğne yaprakların uçlarındaki milyonlarca su damlası parıl parıl parlıyor.

Bu da bizim veledin bu yürüyüşten bir karesi. Işığı iyi kullanmış J


Meraklısı için teknik bir muhabbet:
Sehpayı kurarken bu fotograf olur mu endişesi var, çünkü parasoleye rağmen güneş doğrudan objektife girecek ve iç yansımalardan dolayı negatif kontrastı çok düşecek. Daha önce başıma geldiği için biliyorum. Makina sehpada, kablolu deklanşör bir elde, diğer elimle mümkün olduğu kadar objektifi gölgelemeye çalışıyorum. Ama bir tehlike var, güneşin bulunduğu açı nedeniyle elim de fotografta çıkabilir. Makina SLR olsa direkt göreceğim ama bir Rolleiflex TLR makine kullanıyorum, yani yakın mesafede benim gördüğümle negatifin gördüğü tam örtüşmüyor. Nitekim negatifleri yıkadığımda korktuğum başıma geldi.

ID-11'de yıkanmış negatif
Elimin ve ceketimin ucunun kareye girdiğini görünce fena canım sıkıldı. Sağdan soldan kırpmayla bir yere kadar durum düzeldi ama hala sağ üst köşede bir karaltı kalıyordu. Sonra aklıma bir fikir geldi. 20.yy’ın başında, körüklü makinalarla çalışan ustaların fotograflarında, dikeyleri korumak için objektif düzlemini yükseltmeleriyle beraber üst köşelerin karardığı oluyordu, çünkü optik filmi (veya cam levhayı) tümüyle kapsayamıyordu. Mesela benim nazarımda fotografın en büyüklerinden olan Eugene Atget’nin şu muhteşem karesinde olduğu gibi:


Bundan esinlenerek fotografın sağ ve sol üst köşesini baskı sırasında karartmaya karar verdim. Ah bir de böyle yaparak bir Atget olunabilseJ

30x40cm Forte karta basıp selenyum tonladığım bir baskı banyo küvetindeki süper arşivsel kart yıkama makinamda yıkanırken:
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder