3 Mart 2013 Pazar

Plaza Mayor, Trinidad - Küba


Küba'nın güney kıyısındaki, UNESCO dünya mirası listesinde bulunan Trinidad kasabasının Plaza Mayor meydanında akşam vakti. Kilisenin hemen sağından yukarıya doğru çıkan merdivenlerin (fotografın dışında) sonunda her akşam olağanüstü kıvrak salsa danslarının sergilendiği Küba'nın en ateşli açıkhava dans pisti var. 

Meraklısı için kısa teknik bilgiler:
Rangefinder tipi 6x4.5 makinada (Bronica RF645) orta format Kodak TriX film kullandım. D76 film banyosunu 1:1 sulandırıp filmi 11 dakika yıkadım.


6x4.5 negatifin en/boy oranı 30x40cm kart ile aynı olduğu için bu tip negatif ile bazen baskıyı kenar boşluğu bırakmadan tüm karta ve marjör kullanmadan yapıyorum. Bunun için plastik kart daha elverişli çünkü düz duruyor.

Selenyum tonlanmış 30x40cm plastik Ilfospeed kart son yıkamada
30x40cm baskıyı Ilford'un plastik Ilfospeed kartına yaptım. Fiber kart size meşakkatli geliyorsa ve bugüne kadar sadece plastik Multigrade kart kullandıysanız Ilfospeed'i mutlaka denemenizi öneririm. Ilfospeed sabit kontrastlı bir kart ve şu anda bildiğim kadarıyla piyasada sadece 3 numara kontrastlı olanı var. Ama bu kontrasta uygun bir negatif ile şahane baskılar elde edebilirsiniz. Genelde plastik kartlar 1 dakikada gelişiyor. Ilfospeed'i ise en az 2 dakika geliştirmeyi öneriyorum.

Küçük ve büyük iki ayrı baskı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder