25 Temmuz 2012 Çarşamba

Priene

Priene - 2012

Dağlık Dilek yarımadasının güney yamaçlarından birine, harika bir ortama kurulmuş Priene antik kentinin eteklerinde eskiden denize girilebiliyormuş. Büyük Menderes’in taşıdığı alüvyonlar binlerce yıl içinde denizi kilometrelerce batıya itmiş. Eskiden deniz gören Priene şimdi Büyük Menderes ovasına bakıyor.

Baskıyı dokulu Ilford Multigrade Art 300 karta yaptım ve yukarıdaki fotografı bu baskıdan taradım. Dikkatli bakarsanız dokunun izleri belli oluyor.

Meraklısı için bazı teknik detaylar:
Kodak’ın önerisi Tmax400 filmi ISO400’te çekmek ve 1+1 sulandırılmış ID-11’de 10 dakika 15 saniye yıkamak şeklinde. Ben de uzun yıllar filmleri üreticilerin verdiği hızlarda kullandım. Ama yaptığım testlerden ve karşılaştırmalardan sonra anladım ki az pozluyormuşum ve fazla yıkıyormuşum. Tmax400’ü bir stop fazla pozlayarak (yani pozometreyi EI200’e getirerek) ve 9 dakika yıkayarak çok daha iyi negatifler elde ettiğimi gördüm. Çok daha iyi negatiften kastım, düz bir baskıda zengin gölge detayı ve patlamamış beyazlar.

Büyütmek için tıklayın

Kullandıkça, Ilford’un yeni Art 300 kartını daha çok seviyorum. Yüzey dokusundan bir detay daha göstereyim (19 Nisan tarihli Çin Seddi fotografında bir örneğini göstermiştim).

Ilford Multigrade Art 300 - yüzeyden detay...ışık açısı dokuyu iyice ortaya çıkacak şekilde ayarlandı

Böyle tarihi mekanlarda eski, mekanik, ama harikulade bir sabit objektifi olan orta format Rolleiflex TLR ile gezmek ve fotograf açıları aramak benim için büyük bir keyif.

Fotograf için kullandığım Rolleiflex makina, baskıyı yaptığım Meopta Opemus agrandizör..ve baskı


2 yorum:

 1. Merhaba;
  Blogunuzu yaklaşık 1hafta önce bir arkadaşımın tavsiyesiyle okumaya başladım. Bir yazınızda "bu yazdıklarımı ilgiyle okuyan birileri var mı acaba?" gibi bir şey söylüyordunuz; hiç şüpheniz olmasın, var! Öğrenecek ve deneyecek çok şey var yazdıklarınızda, var olun...
  Yukarıdaki yazınızda Kodak Tmax 400 için uyguladığınız pozlama ve banyo tekniğinden bahsetmişsiniz, en kısa zamanda deneyeceğim. Merakım, başka filmlerde deneyip memnun kaldığınız pozlama ve banyo teknikleri. Örneğin Ilford hp5 400 plus için denediğiniz, önerebileceğiniz benzer pozlama ve banyo tekniği var mı?
  sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Evren. Yorum için teşekkür ederim.

  HP5'i eskiden ara ara kullanmıştım, özellikle orta format olarak. Ama üstünde çok iddialı konuşabilecek kadar tecrübem olduğunu söyleyemem.

  Yine de, naçizane tecrübelerime göre genel konsept olarak şunları söyleyebilirim:
  1) Fazla poz göz çıkartmıyor. 1, 2, 3, 4 stop fazla pozlanmış negatiflerden rahatlıkla iyi baskı yapılabiliyor. Ama film az pozlandı mı gölge alanlarda negatif yapılanması çok hızlı kaybolabiliyor.
  2) Fazla banyo greni arttırıyor. Fazla pozlamak da biraz arttırıyor, ama fazla banyonun etkisi daha çok.

  Tabii bunlar gölge detayı olan ince grenli negatif istenirse bir anlam taşıyor sadece.

  Pozlama/banyo ilişkisiyle ilgili kolay ve çok öğretici bir testi gerekli malzemeyi toparladıktan sonra yayınlamayı planlıyorum.

  Selamlar, sevgiler.

  YanıtlaSil