26 Aralık 2012 Çarşamba

Karanlıkoda


“Blog Hakkında” kısmında belirttiğim gibi, fotografın anlattığı, gösterdiği, hissettirdiği yanında mutfak kısmı aslında çok önemsiz kalıyor. Geçen yıl içinde blogumun zanaat ağırlıklı olmasını çok fazla sorguladım. Yani okuyucu zaman zaman “bu karanlıkoda geyiğine ne gerek var, neticedir önemli olan” demişse benim bunu kendime her hafta sorduğuma emin olabilir. Lakin baştan beri blogun “konsepti” analog siyah beyaz fotografın zanaat yönünü, mutfağı biraz daha fazla açmak, belki de işin bu kısmını hiç bilmeyenlere tanıtmak oldu. Kendi fotografı için bir faydasını gören olduysa ne mutlu bana.

Sizi bilmem ama ben şahsen bu işe giriştiğim için mutluyum. Çünkü en başta tanımadığım fotografçılarla tanışmama vesile oldu. E madem şimdi bir yılı doldurmuşuz, sanki uygun bir fırsat gibi duruyor…beni bu blogu yazmaya cesaretlendiren değerli dostum karikatürcü Hamza Akın'a teşekkür etmek isterim.

Yılın son yazısında bütün işlerin çıktığı mutfaktan, bizim karanlıkodadan birkaç fotograf paylaşayım. Keşke son 14 yılda bütün karanlıkodalarımın bir fotografını çekmiş olsaydım diyorum şimdi…leğenler yerde, agrandizör ütü masasının üstünde..müthiş iptidai ortamlar yani. Yine de, karartabildiğiniz bir mekana bir agrandizör, üç tane de leğen sığdırabildikten sonra bu iş yapılabiliyor. Aklıma özellikle yeni kıta fotografçılarının karanlıkodaları geliyor, ameliyathane gibi, suyu var, havalandırması var, var oğlu var. Halbuki hiçbiri şart değil. Merdivenaltlarına yapılmış minik odacıklardan canavar gibi baskıların çıktığını gördüm.

Benim hiçbir karanlıkodamda akar su olmadı, çünkü hep odanın yakınında banyo vardı. Bastığım fotografı banyoya götürür, orada yıkarım. Şimdikinde bir de balkon kapısı var, orayı açtım mı karanlıkoda havalandırması da çözülüyor.

Balkon kapısı ve panjur açık
Balkon kapısı ve panjur kapalı. Balkon camında ışık geçirmez kumaş var.
Fotograflarda sağda agrandizörlerin olduğu kuru bölüm, solda ise ıslak bölüm var. Islak taraf için bir marangoza 40x50 leğenleri alacak şekilde uzun bir masa yaptırdım. Masanın altında fotograf kartlarını vs tuttuğum bölmeler var. Bir de çekmeceler yaptırdım. Bunların üstünde yıkanmış fotografları kurutuyorum.

Islak taraf
Kuru tarafta ise iki agrandizörüm var. Soldaki sadece 35mm negatif alan Focomat Ic. Üstünde bir EL-Nikkor 50mm/f2.8 optik var. Bu agrandizör kondansör kafalı. Geçenlerde ebay’den Focomat için difüz ışık veren bir renkli kafa aldım. Geldiğinde bakalım monte edebilecek miyim.

Kuru taraf
Sağdaki ise en sık kullandığım Meopta Opemus 6a agrandizör. Bununla 35mm’den 6x6 negatife kadar çıkabiliyorum. Işık kaynağı Meopta Meograde adında difüz ve gayet homojen ışık veren bir multigrade kafa. Meopta bence fiyat-performans açısından çok çok iyi bir agrandizör. Bir kere hemen hemen her tarafı metal, özellikle negatif şasesi. Sütunun eğimli olması da benim için önemli. Düz sütunlu agrandizörlerde kafayı yükselttikçe, yani fotograf tabanda büyüdükçe, önce marjör sonra fotograf sütuna çarpmaya başlar ve baskı imkansız hale gelebilir. Bunu ancak duvar montajıyla veya sütunu taban sehpasından ayırmakla çözmek mümkün olur. Meopta gibi eğik sütunlu agrandizörlerde ise kafayı yükseltince tabandaki görüntü olduğu yerde kalır ve bu problem oluşmaz. Yıllar önce düz sütunlu bir Durst agrandizör kullanırken çok küfretmişimdir de, o yüzden bu özellik benim için çok değerli. Haa şu olabilir, agrandizör düz sütunludur ama kafa ve negatif sütundan uzak olacak şekilde tasarlanmıştır; bu da bir çözüm.

Kuru taraf
6x6 negatifler için bir 80mm/f4.0 Schneider Componon objektif, 35mm negatifler içinse son zamanlarda harikulade bir 50mm/f2.8 Minolta Rokkor objektif kullanıyorum. 35mm negatifler için bile difüz ışık kaynağından dolayı aslında Meopta’yı tercih ediyorum.

Şimdi keşke 6x9’a kadar, hatta 4x5 inç’e kadar çıkan bir agrandizörüm olsaydı diyorum. Eğer böyle bir agrandizör satmaya niyetli birisini tanıyorsanız lütfen bizi görünüz! J Bir mail atmanız yeter.

2013’te her şey gönlünüzce olsun. Görüşmek üzere.
3 yorum:

 1. Omar, tecrübelerini, hikayelerini ve fotograflarını paylaşman konusunda benim de dolaylı olsa da bir faydam olduysa; ne mutlu bana... Yeni yılda da sıkı takipçiliğime devam edeceğim :)
  Sevgiler, saygılar...

  YanıtlaSil
 2. Omar, uzun zamandır karanlık odanı merak ediyordum. Sonunda pandoranın kutusunu açtın :)
  6x9 basamak istersen nerede basabileceğini biliyorsun. :)

  Nice mutlu senelere

  YanıtlaSil
 3. Omar, to me this looks like a great place to work. I wish I could have a darkroom like this. So I keep on working in my cubbyhole.

  YanıtlaSil