12 Aralık 2012 Çarşamba

Nazmi Kılıçer

Nazmi Kılıçer, Üsküdar, 2012

Fotograf makinam problem çıkardığında benim için tek adres var: Üsküdar Doğancılar’daki Nazmi usta. Zanaatındaki inanılmaz yetenekleriyle yurt çapında nam salmış olacak ki TRT bu yaz gelip hakkında program bile yapmış. Kimi Cumartesi günü, başka fotografçıların da buraya “takıldığı” saatlerde bir yandan gelişen enteresan muhabbetleri ve anektodları zevkle dinlemiş, bir yandan da “artık gitsem iyi olacak, adamın başından aşkın işi var” iç çelişkisiyle kıvranmışımdır.

Lakin Nazmi usta İstanbul defterini bir hafta sonra kapatıyor, bütün atölyeyi Altınoluk’ta deniz manzaralı bir eve taşıyor. Üsküdar’dan bir hatıra kalsın diye yaz sonunda atölyede fotograflar çekmek istedim; sağolsun kırmadı beni, tamam dedi. Bu fotograflar o günden.

Nazmi Kılıçer, Üsküdar, 2012

1 yorum:

  1. Nazmi Usta, makina ve objektiflerimi emanet edebileceğim nadir hatta tek usta. Şimdi bana - İzmir'e - yakaşıyor. İstanbul seyahatlerimde uğramadan geçemediğim bir atölyeydi onunki... Üsküdar'da ziyaret imkanım olmadi gerçi. Gerek telefonda, gerekse yuzyuze yaptığımız lezzetli ve bilgi dolu sohbetleri anmadan geçemeyeceğim. Ona buradan iyi şanslar dileklerimi ve herşeyin gönlünce olması temennilerimi iletmek isterim.
    Alparslan.

    YanıtlaSil