6 Kasım 2012 Salı

Nejat Yavaşoğulları

Dolmabahçe, 6 Kasım 2010

Özel güvenlik sektörünün gittikçe palazlanmasından ve bunun yarattığı psikolojiden midir nedir, artık adım atsam biri dur diyecekmiş gibi geliyor bana bazen. Kısmen bu yüzden olsa gerek, Dolmabahçe’den geçerken YÖK karşıtı bir mitinge rastladığımda hiçbir engelle karşılaşmadan, elimi kolumu sallaya sallaya en öne gidip Nejat Yavaşoğulları'nın mini konserini bu kadar yakından izlemek çok güzeldi.

YÖK 30 yıldan beri siyasi erkin üniversite üstündeki sopası olmakla eleştirildi ve bugün de birçok yerde protestolar olacak diye tahmin ediyorum.

Fotografta son şarkı (YÖK’ün Yıldönümüydü) bitmiş, Nejat abi seyirciye bir selam ve teşekkür gönderiyor.

...
 İndi kalktı coplar kollar yoruldu
Kızlar tekmelendi yerlerde süründü
YÖK'ün yıldönümüydü
Yerlere uzattılar yaka paça tuttular
Otobüse doldurup merkeze kapattılar
YÖK'ün yıldönümüydü 
...


Meraklısı için bazı teknik detaylar :
Fotografın içeriğinden dolayı biraz gereksiz olacağı için bugün kısa keseceğim.  Orta format Rolleiflex TLR makinada Fuji Neopan 400 film.


Bir negatifi (veya diapozitifi) elimize alıp ışığa tutmak ve fotografı doğrudan görmek,  bu fiziksellik güzel değil mi?

Baskı Ilford’un nedense pek lafı edilmeyen ve her zaman bulunmayan kartlarından Portfolio’ya. Kartın varoluş nedeni bir yerde yine fiziksellik. Duble kalınlıktaki bu plastik kart ile RC kartlara özgü yıkama, kurutma, düzleme kolaylığı ve fiber kartların kalınlıklarından kaynaklanan “kalite” algısı birleştirilmeye çalışılmış.
4 yorum:

 1. Hello, i admire Your blog for a bit of time(unfortunately by google translate) and I have a simple question about this print
  Is this toned(how?)? It has a very subtle warm tone that i always wanted to achieve. looks quite different from Yours current work.
  Greeting.

  YanıtlaSil
 2. http://2.bp.blogspot.com/-5UiH8k-6xXk/UFDbO8N6z-I/AAAAAAAAAlc/xw5GYP0TkFg/s1600/P1060418+copy.jpg

  same with this print

  YanıtlaSil
 3. Hi,
  no, both prints are untoned. The musician is on glossy Ilford Multigrade Portfolio. A developer like Bromophen gives this paper just a touch of warmth. The photo of the running water is on Forte Polywarmtone. As you probably know, this paper isn't produced anymore.
  Cheers

  YanıtlaSil
 4. Thanks! Then I'll check Ilford warmtone/fomatone paper on netural developer or ordinary ilford paper developed in bromophen/Id78 recipe You've posted recently,

  Cheers

  YanıtlaSil