31 Ekim 2012 Çarşamba

Ilford Delta3200 - British Museum

British Museum, Londra, 2001

Geçen hafta değindiğim çalışmanın bir parçası olan başka bir kare. Yine fotograf çekmenin serbest, girişin ücretsiz olduğu muhteşem British Museum’da orta Amerika kültürü bölümü. Fotografın iskeletini oluşturan geometrik unsurlar beni oldum olası cezbediyor.  Konu çekici bir geometrik yapı içinde şöyle güzelcene eridiği zaman o fotografa uzun uzun bakabiliyorum.

Meraklısı için teknik bir muhabbet:
Bu yüksek hızlı filmler 3200 hızıyla pazarlanmalarına rağmen üreticinin yayınladığı teknik dökümanlar dikkatli okunursa kazın ayağının hiç de öyle olmadığı anlaşılır. Mesela Delta3200 teknik özellikler dökümanının ilk sayfasını dikkatlice okursanız, Ilford, bu filmin hızının kendi standart banyoları ID11 ile aslında ISO1000 olduğunu belirtiyor.  Benzer şekilde, Ergün Turan, piyasadaki bütün filmleri Kodak D76 banyosu ile bilimsel olarak incelediği “Siyah-Beyaz Negatif” adlı kitabında Tmax3200 için gerçek hızı ISO800, Delta3200 içinse ISO1000 olarak tespit ediyor*.  Uzun lafın kısası, D76 veya ID11 gibi normal hız veren bir film banyosu kullanıyorsanız basılabilir gölge detayı için Delta3200’ü EI 1000-1200 civarında pozlamak doğru olacaktır**.

Lakin insanoğlu anca hata yaparak akıllanıyor. Bu fotografı çektiğim dönemde başka hiçbir şey okumadan kutu üstünde ne yazıyorsa onu almışım, filmi EI3200’de pozlamışım J Aşağıda gördüğünüz gibi negatif son derece zayıf, gölge detayı hiç yok. Şansıma bu fotografta gölge detayı aramıyorum. Baskı içinse 5 numara kontrast filtresi kullanmam gerekti.


Microphen veya XTOL gibi hızı biraz arttıran banyolar ile EI 1600-2000 civarına çıkmak mümkün olabilir. Film hızını zorladığımız, push process denilen süreçte klasik gren yapısına sahip eski tip filmlerde D76/ID11 tipi banyoların sulandırılmadan - yani stok halde - kullanılması tavsiye edilirdi. Fakat Tmax ve Delta gibi yeni teknoloji filmlerde bunun tam tersi bir yöntem, yani fazla sulandırmak ve süreyi uzatmak öneriliyor. Mesele bayağı karışık aslında ve son söz söylenmemiş gibi; herkesin kendi testlerini yapmasında fayda var. Yine de başlangıç noktası olarak normalin iki katı sulandırma (mesela 1+1 yerine 1+2) ve %50-%100 süre artışı belirtiliyor***.  Bunların hiçbirini henüz denemedim. İlk fırsatta deneyip bir yazı konusu yapabilirim belki.

Peki Delta3200 gibi bir filmi kullanmak nasıl bir avantaj getirir? Kendim için konuşayım: ortalama koşullarda favori ISO400 filmimi 200 hızında pozluyorum (gerçek hızı da bence bu zaten). Yani Delta3200 ile 2.5 stopluk bir avantajım oluyor. Şimdi birçok iç mekanda EI200 hızındaki bir filmle poz f2.8 diyaframda yaklaşık 1/8 – 1/15 enstante çıkar. Dolayısıyla ISO1000 hızındaki bir film kullandığım anda 1/60 enstantane ile elden çekim yapabilecek duruma geliyorum (sayısal makinayla ISO bilmemkaçbine çıkıyorum ben yaa demeyin…bu blogun konusu değil o J). Örneğin Kapalıçarşı gibi rahat rahat tripod açamayacağınız bir mekanda bu son derece önemli bir avantaj. Orta format Delta3200 kullanarak Kapalıçarşı’da f2.8 diyafram ve 1/60 enstantanede çektiğim bir kare başka bir yazının konusu olsun…

20x25 ebatlarındaki fiber tabanlı Agfa MCC111’ye yaptığım baskı:


* Ergün Turan’ın kitabı çok başarılı ve son derece önemli bir referans kaynağı. Konuyla ilgiliyseniz kütüphanenizde bulundurmanızı tavsiye ederim.
** Banyo süresi olarak ISO3200 hızı için verilen süreyi kullanmanızı öneririm.
*** ”The Film Developing Cookbook”, Anchell & Troop, sayfa 61.4 yorum:

 1. xtol hazırlamak için normal çeşme suyumu, damacana vb temiz su mu yoksa safsu(deiyonize su) mu kullanıyorsunuz, herkes başka birşey söylüyor kararsız kaldım. yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba. XTOL dahil bütün film banyolarım için uzun süredir damacana su kullanıyorum. Filtrelenmiş çeşme suyu ve saf su kullanmışlığım da var ve hiçbiriyle problem yaşamadım aslında. Saf suyu hesaplı bir şekilde kolayca bulamadığım için, çeşme suyundan da %100 emin olamadığım için damacanayı tercih ediyorum.

  Çeşme suyu kullanırsanız musluğun ucuna mutlaka tülbent vb filtre işlevi görecek birşeyler sarmanızı öneririm; sadece geliştirme banyosu için değil, son yıkama dahil bütün süreç boyunca. Hatta baskı yapıyorsanız fiber kartlarda da. Çünkü çeşme suyundaki kum vb minik partiküller duyarkata bir daha çıkmayacak şekilde yapışabiliyor. Yaşayarak gördüm maalesef.

  Selamlar

  YanıtlaSil
 3. Teşekkür ederim, Omar Özenir.
  şimdilik banyo kısmındayım. baskı yolu uzun ve oldukça masraflı
  banyo da son yıkamada damacana su kullanmaktan bahsetmişsiniz. akar su yerine devamlı ajitasyon yapmak aynı temizliği sağlıyor mu ?
  sevgi ve selamlarımla
  Aslan

  YanıtlaSil
 4. Sadece geliştirme banyosu için damacana su kullanıyorum. Bunun haricinde, yani stop, fix ve geri kalan son yıkama için hep *filtrelenmiş* çeşme suyu kullanıyorum.

  Son yıkamayı şöyle yapıyorum: çeşme suyunu tanka dolduruyorum, 5 kez terz-düz ettikten sonra 5 dakika suda bekletiyorum. 5 dakika dolunca suyu boşaltıp yeniden temiz çeşme suyu dolduruyorum, 10 kez ters-düz ediyorum ve yine 5 dakika bu suda bekletiyorum. Ardından yine temiz su doldurup 20 kez ters-düz ediyorum ve son olarak 5 dakika daha bekletiyorum (Bu yöntem benim icadım değil, Ilford'un önerisi).Yani toplamda film 15 dakika suda beklemiş oluyor. Bu beklemeler önemli çünkü fixer böylece duyarkattan suya doğru yavaş yavaş difüze oluyor.
  Son olarak tanka yine çeşme suyu doldurup birkaç damla foto flu ekliyorum ve filmi çıkartıp asıyorum.

  YanıtlaSil