26 Ocak 2012 Perşembe

Phnom Penh'de Alacakaranlık

Phnom Penh - Kamboçya - 2006

Tripodun faydasına inanan ve özellikle seyahatlerde yanından eksik etmeyen insanlardanım. Tripodun en büyük dezavantajı…varlığı! Karınız, sevgiliniz yoksa mecburen siz taşımak zorunda kalıyorsunuz (karımın adı zamanında Miss Manfrotto’ya çıkmıştı); hele kurması da birazcık zahmetliyse o tripod bir noktadan sonra pek açılmaz. Kaldı ki insan fotoğrafı çekiyorsanız, insanların arasındaysanız, sürekli hareket halindeyseniz, tabir-i caizse insanın etrafında fotoğraf çeke çeke dans ediyorsanız tripodun açılmaması bence daha doğru olur çünkü akışı kaybetmek istemezsiniz. Ama öyle fotoğraflar vardır ki tripodsuz çekilemez. Bu, işte öyle bir fotoğraf. Phnom Penh’de bütün gün yürümekten, fotoğraf çekmekten yorulmuşuz, kaldığımız otele dönüyoruz. Bir an arkama bakınca, akan motorlu trafiğiyle, yol kenarında bekleşenleriyle, arkadaki bina kütlesiyle, havadaki telleriyle zihnimde fotoğraf canlandı. Tripodu açtım ve yaklaşık bir saniyelik poz süreleriyle birkaç kare çektim.

İnsanın kendisi için en uygun tripodu dikkatlice seçmesi çok önemli. Yoksa dediğim gibi ya evde kalıyor ya da seyahati işkenceye çeviriyor. Biz ailecek seyahatlerde ha babam yürüyenler familyasındanız. O yüzden yanımızda sadece en elzem şeyleri taşırız. Benim için bunların hepsi basit ve gösterişsiz bir sırt çantasında taşınabilmeli. Bu sırt çantasının içine su vb temel malzemeler, fotoğraf makinası ve 2 objektif haricinde bir de tripod sığdırmak için en uygun modeli çok araştırmıştım. 7 yıl kadar önce Gitzo’nun Traveller modelini böyle buldum. Özel bir katlama mekanizması sayesinde standart bir sırt çantasına sığıyor, çabucak açılabiliyor, yeterli bir yüksekliğe kadar çıkabiliyor ve çok ağır değil. Bir 35mm rangefinder tipi makinayı veya 6x6 TLR makinayı rahatlıkla taşıyabiliyor. Pahalı olmasına pahalıydı ama 7 yıldır mükemmel hizmet verdi ve bence her kuruşunu hak etti.

Meraklısı için bazı teknik detaylar:
Ilford Delta100 film. ID-11 film banyosu (1+1 sulandırılmış). 35mm rangefinder makinada 35mm sabit odak objektif.
Baskı hakkında bu sefer fazla bir şey yazmaya gerek yok. Sadece gökyüzüne biraz ek poz vermek dışında başka bir müdahaleye gerek duymadım. Ana pozu ve kontrastı test şeritleriyle dikkatlice tespit etmemle beraber  işin çoğu bitmişti.
Baskıyı piyasada bulunabilecek en iyi fiber kart olduğunu düşündüğüm Ilford MGIV Warmtone'a yaptım. Kart banyosu olarak da soğuk tonlar veren Tetenal Eukobrom kullandım. Sıcak tonlu kart + soğuk ton veren  kart banyosu kombinasyonunu çok sevdiğimi ekleyeyim.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder