17 Mayıs 2015 Pazar

Sergi Baskısı - Loch Achray

Loch Achray, İskoçya, 2002

Küçük sergimizin artık sonlarına yaklaşıyoruz. Ziyaret eden, moral veren, yapıcı eleştiride bulunan, fotograf satın alarak serginin finansmanına destek olan bütün dostlara teşekkürler.

Birden fazla satın alınan fotografların baskılarına başladım artık. İlk seansta bu İskoçya fotografına odaklandım. Baskı kalitesi açısından dört dörtlük olmaları için azami dikkati gösteriyorum. Yüksek arşivsel nitelik bir diğer öncelik: yani çift fiksaj pratiği, hipo temizleyici kullanımı ve üreticinin tavsiyesi doğrultusunda uzun yıkama. Kullandığım kart fiber tabanlı Ilford Multigrade IV.

Kurumuş baskıları göstereyim:


Endişelenmeyin, öyle buruş buruş kalmayacaklar. Fiber kartlar her zaman böyle kurur. Düzledikten sonra jilet gibi olacaklar:


Fotografta İskoçya'nın Trossachs bölgesindeyiz...enfes bir sabahın erken saatleri...Loch Achray'ın üstündeki sisler hayalet gibi bir o yana, bir bu yana uzanıyor...güneş yeterince yükselip sisi delecek kudreti henüz kendinde bulamamış.

7 yorum:

 1. Gecenin üçüdür en uygun zaman, bahse girerim
  düşünün: sabah çok yakın
  oysa ışıltı yok ortalıkta
  nerdeyse gece bitmiş ama sürmekte karanlık
  henüz uyanmış bazıları
  henüz uyumamış bazıları
  bazıları uyanmış uykusuna doymadan
  bazıları uykusuna varmadan doymuş...

  Orjinali görmek çok güzeldi...
  Tekrar tebrikler ve elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Her bakışımda bu fotoğrafından çok etkileniyorum! Adeta; doğa poz vermiş; göl nefesini tutmuş, rüzgar susmuş ve ağaç fotojenik tarafıyla kadrajına bakıyor...

  Ben de orjinaline tanık oldum.. Daha da etkileyici..

  Gözüne, parmağına ve zamanlamana sağlık üstad!

  YanıtlaSil
 3. Merhaba Omar bey, bugün arkadaşlar aradılar Atölye Pera'dan. Hazırmış fotograflar. Eksik olmasınlar, çalıştığım yer yakındı, zahmet edip getiriverdiler. Bağcı'nınki ile sizin "Yenice". Gelgelelim bi aksaklık sonucu paketten "İskoçya" çıktı. Aklım kalmıştı, iyi oldu. Elinize sağlık.
  E.T.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenip fotograf aldığınız için öncelikle teşekkürler. Eğer Yenice sizin için daha iyi bir tercih olacak idiyse sorun değil, değiştirebiliriz. Bu konuda rahat olun yani.

   Yanılmıyorsam sizinle yazışmıştık. Soyadınız "Toprak" ile başlıyor diye tahmin ediyorum ;-)

   Sil
  2. "Yenice"yi bırakmadım zaten :)
   Sağ olun.

   Evet, yazışmıştık.

   Sil