10 Ocak 2013 Perşembe

Özgürlük

Hüser Yaylası - Kaçkarlar

Hayatta en sevdiğim şeylerden biri sırt çantamı, fotoğraf makinamı, icabında çadırı yüklenip ıssız doğada dağ bayır yürümek ve tırmanmak. Muhteşem Kaçkar dağlarında, Ayder’in yukarısında yer alan Hüser yaylasında bir sırt boyunca yürürken dört bir yandan bulut denizi bize doğru yükselip yükselip birbirine giriyordu. Bundan daha etkileyici bir “görsel şölen” düşünemiyorum. Ekip arkadaşlarıma uygun bir kayanın üstünde poz verdirip fotoğrafı çektim. Geriye güzel bir hatıra kaldı.

Bu hafta teknikle ilgili çok şey yazıp ortalığı sulandırmayayım. 4.5x6 rangefinder tipi makinada Ilford HP5 orta format film, 65mm optik ve sarı filtre kullandığımı belirtmekle yetineyim.


30x40cm ebatındaki Ilford MGIV warmtone karta baskı:4 yorum:

  1. Harika bir fotograf. Turuncu bir filtre düşünmüştüm ama o irtifada gökyüzünün maviliğini düşününce bulutları ve gökyüzünü ayırmaya sarı filtre yeterli gelmiş. Güzel de olmuş. Turuncu belki de gökyüzünü çok karartacak doğallığını bozacaktı. Ayrıca önplandaki yeşil bölgedeki detayı da azltacaktı. Terik ederim. Warmtonu ben de denemek istiyorum. Sayenizde... Orta format makinayı merak ettim? .. Fuji?

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler Alparslan. Makina Bronica RF645. Maalesef uzun süredir tamirde bekliyor. Film transport problem çıkarttı.

    YanıtlaSil