18 Ekim 2014 Cumartesi

Bolca Parmak

Karaköy, İstanbul - 2014
Geçen haftaki postamın devamı niteliğinde bir fotograf. Ağustos sıcağında kendilerini Haliç'e atan gençlerin keyfi yerinde.

Meraklısı için karanlıkoda:
Orta format Rolleiflex T makinada Kodak Tmax400 film kullandım. Bunu, Pompeiopolis yazısında bahsettiğim FX-15 film banyosunda yıkadım.


Negatiflerden gördüğünüz gibi geçen haftaki fotograf son kare, buradaki ise sondan bir önceki.

İstanbul'da hala sağda folda eski Forte kartlardan bulunabiliyor, hem de çok ucuza. Ben Sirkeci'den epey bir Forte BN4 ve FN4 topladım. BN4 soğuk tonlar, FN4 ise sıcak tonlar veriyor. FN4, Fortezo olarak da biliniyor. Bunlar o kadar güzel kartlar ki, bencillik edip burada hiç yazmamam, bu sırrı yaymamam lazım belki de! Tek "sorun", bu Forte'ler sabit kontrastlı, yani negatifin karta uygun kontrastta olmazı lazım. Ama o da bir kere tuttu mu, çok güzel baskılar çıkıyor.*

Bu baskıda BN4 kullandım. Normalde bu tür bir konu için daha sıcak bir kart kullanırım, ama soğuk kartı sonra hafifçe sepia tonlasam ne olur merakının bu seçimde etkisi var (bir önceki "Orta Parmak" baskısı FN4'e).

Önce küçük bir test şeridini en önemli yere yerleştirip 20 saniye pozladım...göz kararı bir poz her zamanki gibi; yani bakalım işin neredeyiz? Aşağıda en soldaki parça bu.


E biraz koyu olmuş ama "doğru" pozun çok da abartı uzağında değiliz. İki parça daha kestim 30x40cm karttan. Birini 17s, diğerini 14s pozladım (ortadaki ve sağdaki). 14s iyi gibi duruyor: gölgelerde yeterince detay var ve genel ton dağılımı da iyi. Ama bu kart kuruyunca nasıl olacak? Hani "dry-down effect" diyorlar ya...mesela FN4 çok fena koyulaşıyor kuruyunca. O yüzden test şeridini mikrodalgaya attım ve 30s kadar çevirip kuruttum.


Valla hayret! Kurumuşunun ıslaktan pek bi farkı yok gibi.

O zaman devam. 14s'de ful bir baskı yaptım ve aynı poz verilmiş daha küçük bir parça ile de sepia toner'i denedim. FN4'te olduğu gibi BN4'te de sepia'nın ağartma banyosu adeta bomba düşmüş etkisi yaratıyor, neredeyse anında ağarma başlıyor...ki ben normalden çok daha seyreltik bir ağartma banyosu hazırlıyorum. Aşağıda ful ıslak baskıyı ve 30 saniye ağarmadan sonra sepia tonerden geçmiş kart parçasını görebilirsiniz.


Sepia iyi güzel de, bu kadarı bana fazla. Karar verdim, ikinci baskının üstüne ağartmayı döktükten hemen sonra çıkartıp suya sokacağım. Neticede bu bile zor oldu ama sonuç benim zevkime göre daha iyi. Aşağıda hem hafifçe tonlanmış hem de tonlanmamış iki baskıyı - kenarları giyotinle düzgünce kesilmiş şekilde - görebilirsiniz.


* Kamu yararı için bir uyarıda bulunayım. Forte'nin PW14 denilen multigrade kartlarının piyasada kalan son paketlerinde sorun çıkma ihtimali var. Baskılar kuruduktan sonra beyazlarda morarmalar olabiliyor.

1 yorum:

  1. Abi bütün Forteleri topladın zaten; ne piyasasından bahsediyorsun :) En son PW14'leri de ben aldım. Artık bahtıma ne çıkarsa :)

    YanıtlaSil