4 Kasım 2014 Salı

At Üstünde

Yer, tarih ve fotografçı bilinmiyor

Yaş kaç acaba? Yüzüne bakınca tam kestiremiyorum. Yirmi, artı eksi üç yıl olabilir. O halde 1940'lar civarı olmalı. Cepheden köye ve çiftliğe izinli döndüğü bir gün mü çekildi bu fotograf, yoksa savaşın çıkmasına daha var mı? Her halükarda, burada yazdığım başka bir negatif/fotograf gibi, kimliği belirsiz bir deklanşörün elinden çıkma dedemin bu fotografı da yıllar sonra bana emanet edildi; 75 yıl sonra ilk kez agrandizör baskısı yapıldı.

4.5 x 6cm negatifte poz ve kontrast gayet iyi aslında. En azından baskıda hiç zorlanmadım.


Ama bakımsızlık ve aradan geçen zaman olumsuz etkilerini göstermeye başlamış. Emülsiyon tarafında lekelenmeler oluşmuş maalesef.


O dönemlerde agrandizör baskı hemen hemen hiç yoktu, genelde kontakt baskılar yapılıyordu. Hepimizin aile arşivinde aşağıdaki gibi eski kontakt baskılar eminim vardır. Ben çok severim bu minik baskıları.


Diğer yandan, negatif 4.5 x 6cm olunca küçücük fotografta detayları seçmek iyice zorlaşıyor.O yüzden geçen gün büyük bir baskı yaptım. Ilford Multigrade FB kart kullandım ve selenyum tonladım. Yeni ve eski özgün baskıyı aşağıda beraber görebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder