29 Mayıs 2013 Çarşamba

Hoi An'da Sokak ve Işık

Hoi An, Viet Nam
UNESCO'nun dünya kültür mirası listesine aldığı Hoi An'dan bir sokak sahnesi.

Meraklısı için fotografın karanlıkoda öyküsü:
Rangefinder tipi 35mm makinanın üstünde 35mm optik, içinde de Ilford Delta 100 film vardı. Film banyosu her daim güvenilir Ilford ID-11 (1:1 sulandırılmış).


Bu fotograf çok uzun süre dikkatimden kaçtı, çünkü tüm negatife baktığım zaman özellikle en sağdaki adam dikkati dağıtıyordu. Sonra geçen gün "niye bunu kare formatta basmıyorum ki?" dedim kendi kendime. Denemeye değerdi. Kartta nasıl durduğunu görmek için hızlıca bir düz baskı yaptım:


Fena değildi sanki. Ortadaki adam ve kucağındaki çocuk ve bana doğru uzayan gölgesi etrafında dönen koni başlıklar, yaprakların arasından süzülen ışık huzmeleri ilgimi tutuyordu. Hemen hanımın da fikrini aldım, o da  ok deyince karanlıkodaya döndüm ;-)

Daha önce bahsettim mi hatırlamıyorum ama fotograf baskısında her zaman dikkat ettiğim bir şey var: fotografın beyazı ile kartın beyazı özellikle karenin kenarlarında ayrışmalı! Yani fotograf nerede başlıyor, nerede bitiyor, ben görmek istiyorum. Patlayan ters ışıktan kaynaklanan ortadaki parlak bölgelere hiç dokunmadım ama üst ve alt kenarlarında bazı kısımlar kart beyazına çok yakındı ve buralara çok az ton vermek istiyordum. 

Bunu nasıl yapacağımız malum...ilave poz vereceğiz; ama soru: ne kadar? Her karanlıkodacının kendince işe yarayan bir yöntemi vardır elbette; benimkisi klasik test şeritleri. Şöyle yapıyorum, sadece sorun olan yeri kapsayacak büyüklükte küçük fotograf kartı parçaları kesiyorum ve bunlarla farklı pozlar deniyorum. Mesela bu fotografta ana poz 17 saniyeydi. Üç tane küçük fotograf kartı parçası kestim. Bunların ilkine 17 saniyelik ana pozdan sonra ortasında küçük bir delik olan bir karton kullanarak gökteki patlamış yere ilave 8 saniye verdim. İkinci kart parçasında ilave poz 17 saniye, üçüncüsünde 34 saniyeydi. Düz baskı ve yanında 17 saniyelik ilave müdahale görmüş test parçası:


Islak test şeridini alttaki baskının üstüne yapıştırarak etkiyi daha iyi görebiliriz. Bunu bütün test parçaları için yaptığımızda hangisinin fotografa daha uygun düştüğüne kolayca karar verebiliriz:


Bu şekilde ilerleyerek hem aşağıda kırmızı ile çevrelenmiş göğe, hem de sarıyla çevrelenmiş zemine ne kadar poz vermek istediğimi belirledim. Bir de soldaki kadının yüzünü (mavi alan) çok az, yaklaşık 2-3 saniye maskeledim ki biraz daha detay ortaya çıksın.


Yukarıdaki nispeten küçük 19x19cm'lik baskıya kanım kaynayınca fiber tabanlı 30x40cm Ilford MGIV karta bir tane de 27x27cm'lik daha büyük bir versiyon basayım dedim.

Büyütmek için tıklayın
Bu baskıları geçen haftalarda bahsettiğim ve büyük keyifle kullandığım ("çalıştığım" diyesim gelmedi) Leitz Focomat 2c agrandizör ile yaptım. Üretmek güzel şey arkadaş!

Seyahat nedeniyle iki haftalık bir ara veriyorum dostlar. Sağlıcakla kalın...

4 yorum:

  1. Üstadım iki hafta çoktan geçmiş yeni işler paylaşsanızda hem keyiflensek hem de öğrensek :)

    YanıtlaSil
  2. Valla memleket alt üst olmuşken benim kalkıp karanlıkoda yazıları yazmam anlamsız geldi son zamanlarda. İlginiz için teşekkürler.

    YanıtlaSil
  3. Mürvet hanımın fotoğrafını eklemişsiniz pek memnun oldum. Memleketin alt üst olması bende de benzer bir hissiyat yaratmıştı ancak o şekilde ne mücadele ne de anlamlı birşey üretmek mümkün oluyor. Ellerinize sağlık.

    YanıtlaSil