5 Eylül 2012 Çarşamba

Fındık İşçileri Denizde

Akçakoca, 2012
İki hafta önce, bir bayram sabahında, fındık tarlalarında çalışmak için güneydoğudan aileleriyle gelmiş gençler ve çocuklar Akçakoca'nın denizinde yorgunluklarını atıyorlar. Açıklardan bir fırtına yaklaşıyor ama deniz sıcak ve keyiflerine diyecek yok.

Meraklısı için bazı teknik detaylar:
6x6 orta format Hasselblad makina ve 50mm geniş açı optik. Tmax400 filmi EI200'de çektim, 1+1 sulandırılmış ID-11'de 9 dakika yıkadım.
Negatifte gölgelerde yeterince detay var
Düz baskıda gökyüzündeki dram yeterince ortaya çıkmıyor. Hele sağ üst köşe fazla açık. Gerçi çok açık tonlar biraz da flatbed tarayıcıda kayboluyor ne yazık ki. Yani kartta açık gri tonu net görüyorum, ama taradığım zaman bu ton ekranda beyaz çıkıyor.
Düz baskı
Biraz ek müdahale ile fotografı kolayca toparlamak mümkün. Baştaki fotograf için aşağıda mavi ile işaretli hatlardan dışarıya doğru bir kartonla ana pozun %20'si ilave poz, ufuk çizgisinden itibaren kırmızı hattın üstüne ~%40 ilave poz, sağ üst köşeye de toplamı ~%70 kadar olacak şekilde biraz daha poz verdim.

Baskı planı
Kullandığım kart 24x30 boyutlarında kağıt tabanlı Ilford Multigrade IV. Kart banyosu ise Ilford Bromophen.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder