30 Ağustos 2012 Perşembe

Bir Havana Portresi

Havana, Küba, 2005
Küba’ya gitmeye niyeti olanlara küçük bir tavsiye: çat pat da olsa birazcık İspanyolca öğrenin. “Ğakı güsel, keebap çok güsel” diyebilen bir yabancıya kanımızın daha çabuk kaynaması gibi, Küba’nın zaten doğal olarak sıcak, sevecen insanlarıyla ilişkiyi ve muhabbeti hemen bir adım ileri götürecektir bu. Benim bildiğim kelimeler iki elin parmağını geçmiyordu; buna rağmen, belki de bu yüzden, uzun ve biraz da sürreal sohbetlerim oldu J

Meraklısı için bazı teknik detaylar:
Leica M6 makina. 35mm optik. Kodak Tri-X film. D76 film banyosu (1+1 sulandırılmış).

Fiber kartların çoğu ne yazık ki düz kurumuyor. Akşam ıslak halde kurumaya bıraktığımız kartı sabah kalktığımızda böyle buluyoruz.

Bunları adam gibi düzlemek için değişik yöntemler var, hatta kimisinde pahalı ve zor bulunan aletler bile kullanılıyor. Ben çok basit ve zaman haricinde hiçbir masrafı olmayan bir yöntemi anlatayım. İlk önce eciş bücüş kurumuş baskıyı en az bir gün bir ağırlığın altına koyuyorum. Büyük ve ağır kitaplar bunun için biçilmiş kaftan. Ertesi gün zaten bir miktar düzleşmiş baskıyı temiz bir yüzeye, fotograf tarafı aşağı bakacak şekilde koyuyorum. Büyükçe bir tülbent parçasını muslukta ıslıyorum, suyunu sıkıyorum ve baskının üstüne dikkatlice yerleştiriyorum. Baskının fotograf tarafının tülbente temas etmemesi ve nemlenmemesi için çok dikkat ediyorum  (yoksa sonra fotografın aşağıda bahsettiğim karton yüzeyine yapışma riski var).


Yaklaşık beş dakika hiç dokunmadan beklemek yeterli. Baskının arkası nemi emecek ve kart iyice yumuşayacak. Zaten kartın arkasının biraz bombe yapmasından bu anlaşılacak. Daha sonra tülbenti kaldırıp kartı yanlardan tutarak ve yine fotograf tarafına değmemeye dikkat ederek kartı hızlıca temiz ve sert bir kartonun üstüne koyuyorum. Paspartularda kullanılan kartonlar bu iş için ideal. Baskının üstünü de benzer bir kartonla kapattıktan sonra hepsinin üstüne ağır kitapları yığıyorum. En az bir gün baskıyı bu şekilde ağırlığın altında bırakırsanız gayet düz duran ve uzun vadede düz kalan baskılarınız olacak.

30x40cm boyutlarındaki Ilford Multigrade karta baskı


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder