14 Mart 2014 Cuma

Şelale - Kaçkarlar


İngiliz solunun bugün vefat eden önemli isimlerinden Tony Benn aynı zamanda bir fotografseverdi. İnsan fotografı çekerken utangaç veya çekingen bir anıma denk geldiğinde Tony Benn'in şu sözünü aklıma getiririm:

"Most things in life are moments of pleasure and a lifetime of embarrassment; photography is a moment of embarrassment and a lifetime of pleasure."

Bunu Türkçe'ye çevirmeye çalıştım ama "Embarrassment" kelimesine tam karşılık gelen bir kelime bulamadım. "Utanç" desek değil, o daha çok "Disgrace". Hafif bir utanma duygusunu ifade eden bir kelimemiz var mı? Belki de tam karşılıklar bulamamak asıl güzel olan! O yüzden sözü orjinal halinde bıraktım.

Kaçkarlar'da, Ayder yaylasına çıkan yoldan sapan, derin bir vadinin içlerine bir dere boyunca uzanan bir patikaya daldık. Karşımıza çıkan bu muhteşem şelaleyi görünce heyecanlanmamak mümkün mü? Yalnız iyice yaklaşmak için dereyi geçmek gerekiyordu. Ayakkabıları, çorapları çıkarttık, paçaları sıvadık ve buz gibi dereyi geçip şelalenin döküldüğü havuzun dibine geldik. Yolda rastladığımız İsrail'li doğasever turistler de aynı şekilde dereyi geçti, ama sonra iyice aşka gelip duş yapmaya karar verdiler! Güzel oluyor, tavsiye ederim :)

Film sarma mekanizması bozulduktan sonra tamir edilemeyen, çok sevdiğim Bronica RF645 makina ve 45mm optikle çekmiştim bu fotoyu.

1 yorum:

  1. İnsanın kullanırken kendini iyi hissettiren bir makinasını kaybetmesi gerçekten üzücü. Geçmiş olsun.
    Bu arada embarrassment için "mahcubiyet"i kullanmak nasıl olur?

    YanıtlaSil