22 Aralık 2013 Pazar

Kartepe

Kartepe, Sapanca
"İşin özünde, iyi fotograflar iyi deneyimlerden gelir; gördüğümüze ve hissettiğimize karşı duyarlı olmaktan."

"Fotograftaki kültlerden birisi 'iyi baskı'nın iyi olabilmesi için en açık beyazdan en koyu siyaha kadar bütün tonları içermesi gerektiğidir. Bu, bir piyano eserinin iyi olabilmesi için klavyedeki en bas sesten en tiz sese kadar bütün notaları içermesi gerektiği iddiası kadar saçmadır."

"Mantık, aklın sınırlanmış bir modudur; kullanabiliriz ama o bizi kullanmamalı. Fotografla ilgili çoğu şey mantıkla analiz edilemez ve bilinemez, ancak hissedilebilir."

Bunlar iki hafta önce 89 yaşında vefat eden büyük fotograf yazarı, eğitimcisi ve karanlıkoda üstadı David Vestal'in "The Art of Black & White Enlarging" kitabından çevirdiğim birkaç alıntı. Sadece içerdiği teknik bilgilerle değil, sıkça filozofluğa kayan bakış açısıyla da her daim karıştırmaktan çok hoşlandığım bir kitap bu.


Sayende çok şey öğrendim ve büyük ilham verdin üstat D.Vestal. Nur içinde yat!

***

Şaka maka, bu blog 2. yaşını bitiriyor. Toplam 90 yazı yazmışım! Artık derleme kitap bile olabilir diyorum bazen. Umarım bu işin meraklılarına, sevdalılarına karınca kararınca bir faydam dokunmuştur.

Kartepe'de çektiğim bu kış fotografı ile sizlere 2013'te veda edeyim. Bütün okurlara yeni yılda sağlık diliyorum...bundan gayrısı hep bonus. Bugüne kadar bir yorum veya mesaj yazma zahmetine girmiş olanlara da bilhassa teşekkür ederim.

İstanbul Acıbadem'den sevgiler...

2 yorum:

  1. Dostum bu fotoğraf çok güzel :)
    Sana, ailene ve de iznin olursa bu blogun takipçilerine ben de mutlu seneler dilemek isterim.
    Saygılar

    YanıtlaSil