15 Temmuz 2013 Pazartesi

Beklemesini bilirdik!

Bergama, 1998

"Beklerdim. Beklerdik. Beklemesini bilirdik. Beklemek,…dilemeyi ve kıymet bilmeyi öğretirdi.

Ben, fotograf çekmeyi, çektiğim fotograflar o karanlık film rulosunun içinde beklerken öğrendim. Çektiğim fotografı hayal ederek fotografçı oldum.

Dilekler tutardım tam da istediğim gibi çıksın diye. Dileklerim tuttuğu için fotograf çekmeyi severdim.

Biz. Evet, sen ve ben, beklemeyi bilirdik!"

                                                                Fatih Pınar - Foto Muhabiri
                                                                Dijital Tahakküm adlı yazısından alıntıdır

Fatih Pınar bence günümüzün en iyi foto muhabirlerinden. Web sayfası çok zengin; uzun vakit geçirebilirsiniz.

Meraklısı için kısa birkaç not:
Siyah beyaz film kullanmaya ilk başladığım yıllardan, ilk makaraların birinden bir kare. Bu fotografta kullandığım çok hırpalanmış siyah bir Nikon FM2 almıştım o dönem Hayyam'dan. Üstünde de 55mm Micro-Nikkor vardı. O gün bugündür Nikon FM serisine karşı bir zaafım var. Kompakt, sağlam ve fotografçıyı aptal yerine koymayan bir makina.

Ilford HP5 kullanmışım ama film banyosunu not etmemişim. Ilford HC olma ihtimali çok yüksek.


Bu fotografı hep küçük basmıştım. Geçen gün bir tane de 30x40cm karta baskı yapmaya karar verdim:


2 yorum:

 1. Uzun zamandır yorum yazamıyordum ama bu demek değildir ki, bu blog'u izlemiyorum. Genel olarak tablet kullanıyorum ve bilenler bilir; tablet ile blogspot.com'a yorum girebilmek imkansız olmasa da çok güç. Bir arayüz problemi? Belki...

  Günlük telaşlardan kaçıp, internetin dijital çöplüğünden sakınıp geliyorum ve damıtılmış bir fotoğraf ziyafeti çekiyorum burada.

  Fotoğraf çok güzel (ama neden gözümü Leica Agrandizörden alamıyorum :) ) ancak şu an içeriğinden çok, siyah çerçeve üzerinde durmak istiyorum. Çok yakışmış. Hemen "Dilsiz" isimli portreyi buluyorum ve oradaki tekniği tekrar okuyorum. Sonra aklıma takılıyor. Çelik cetvel ile marjörün bıçaklarının üst üste bindiği köşelerde çelik cetvel, karta tam olarak temas edemeyecek gibi geliyor. Acaba, buradan fotograf alanına ışık sızıntısı olur mu? Senin fotoğraflarında olmamış, demek ki, teknik çalışıyor. En iyisi deneyip, görmek herhalde.

  Sağlıcakla,

  Alparslan.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Alparslan. Evet, uzun süredir "sesini" duymamıştım; yazmakla ne iyi ettin. Teşekkürler.

  Dediğin gibi, çelik cetvel karta temas etmiyor, 1mm kadar kartın üstünde kalıyor. Bir püf noktası daha vereyim. Çelik cetvelin kart tarafına bakacak yüzeyine boydan boya siyah ve mat(!) bir bant yapıştır (Bauhaus vb yerlerde vardı sanırım). Böylece ışığın cetvelin altından karta geri yansımasını ve fotograf içine sızmasını önlersin. Bu şekilde ben hiçbir problem yaşamıyorum.

  YanıtlaSil