31 Mayıs 2012 Perşembe

Broadway Tower - İngiltere


Broadway Tower, İngiltere’nin batısındaki Cotswolds bölgesinde yüksekçe bir tepenin üzerine kurulu. Yapının kısa hikayesi: Broadway Kulesi

Meraklısı için teknik detaylar:
35mm SLR makina. 24mm optik. Ilford Delta400 film. XTOL film banyosu.

Negatif
Daha önceki fotoğraflarda “buraya bu kadar fazla poz, şuraya şu kadar maskeleme” şeklindeki cümlelerim bu işlere aşina birisi tarafından anlaşılabilir. Ama hiç bilmeyen ve merak edenler için çok basit iki fotoğrafla olayı  görselleştireyim dedim. Birkaç hafta evvelki Karaköy fotoğrafında anlattığım test şeritlerini kullanarak fotoğraftaki ön plan için 32 saniyelik poz süresi kullanmaya karar verdim. Sadece bu pozu kullandığım zaman gökyüzündeki tonları biraz açık bulduğum için gökyüzüne %50 fazla poz vermeye karar verdim. Ama bu sırada kule de ek poz alacak. Peki ana pozun kulede verdiği ton değerleri benim için iyiyse bu fazla pozu nasıl engellerim? Bir yöntem, ana pozda kuleyi birazcık maskelemek ki gökyüzüne ek poz verdiğimde tekrar orijinal, yani istediğim ton değerlerine geri dönsün.

Şöyle ilerledim. Ana pozda tel ucunda uygun form verdiğim blu-tac ile kuleyi aşağıdaki gibi 6s (ana pozun %20’si) maskeledim:


Sonra da bir kartonu ufuk çizgisinden itibaren 16s boyunca yavaşça yukarı aşağı hareket ettirerek gökyüzüne daha fazla ton verdim. Bu sırada biraz önce poz eksilttiğim kuleye tekrar istediğim ton geri gelmiş oldu. 16s’de karton karenin üstü ve ufuk çizgisi arasında gidip geldiği için kulenin ışık aldığı zaman aralığı sadece ~6s civarında.


30x40cm Ilford Galerie karta baskı:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder