3 Mart 2017 Cuma

Yeniden Doğuş


Evin bir köşesinde kendince bir yaşam kurmuş olan, bazen çiçeklerini döken, sonra hiç beklenmeyen bir anda yeniden tomurcuklanıp ağır ağır çiçeklerini serpen orkidemiz. Her gün gözlemliyorum onu, akşam eve geldiğimde bugün neler yaptı diyorum. Hissediyorum, o da farkında.

Meraklısına biraz film ve kimya
Uzunca bir süredir film banyosu deneme işini bir kenara bırakmıştım, çünkü çemberi tamamlayıp başa dönmüş, D76'nın en iyi denge noktası olduğuna karar vermiştim. En az bir yıldır neredeyse istisnasız D76 kullanıyorum; daha doğrusu ham kimyasallardan hazırladığım D76 formülünü. Tek istisna işte bu fotograf!

Wynn Bullock ile ilgili bir yazı okuyordum, modifiye Stöckler film banyosu kullandığını söylüyordu, formülü de veriyordu. Tutamadım kendimi, deneyeyim dedim. Stöckler çok eski, yanılmıyorsam 1930'lardan kalma bir formül ve hazırlaması alabildiğine basit. Ama tek banyo değil, çift banyo türünden. Formül şu şekilde:

Modifiye Stöckler
A solüsyonu (1 litre)
5g Metol
75g Sodyum Sülfit

B solüsyonu (1 litre)
10g Borax

Bunun orijinal versiyonunda 100g Sodyum Sülfit var. Akütans artsın diye modifiye olanında bu 75g'a düşürülmüş.

Makinaya Fomapan100 film takıp birkaç kare pozladım. Orkidede ise epey özendim, sehpayı kurdum öyle çektim. Karanlıkta filmi kesip geliştirme tankına yükledim. Stöckler A ve B solüsyonlarını 24 dereceye getirdim. A'da 6 dakika sürekli ama yavaşça çalkaladım. A'yı kendi kabına geri boşalttıktan sonra tanka B'yi döktüm, başta ve beşinci dakikada birer kez tankı ters düz etme haricinde 10 dakika boyunca hiçbir çalkalama olmadan filmi B'de tuttum. Ardından normal şekilde durdurma, sabitleme ve yıkama. A solüsyonu kapalı şişesinde aylarca taze kalıyor. Bununla en az 10 film yıkanabileceğini düşünüyorum. B'yi ise her seferinde sıfırdan hazırlamak bana mantıklı geliyor.

Bu denemenin sonucu olan kurumuş film şeridi:


Kağıt tabanlı ve mat yüzeyli Ilford Multigrade warmtone karta yaptığım baskıyı hafifçe sepia tonerden geçirdim. Ne yalan söyleyeyim, beni çok heyecanlandıran bir baskı oldu. Işık, tonlar, filmin incecik greni, çiçeğin neredeyse hissedebildiğim dokusu...ve bunların mat kart ile buluşması.


Bir dünya masraf etmeden eli yüzü düzgün fotograf çekmeyi kim istemez? Buyrun size son derece güzel sonuçlar veren ucuz bir reçete. Fomapan100 bildiğim kadarıyla piyasadaki en ucuz filmlerden. Bu Stöckler banyosu da keza basit ve ucuz, hammaddeler Sirkeci'de satılıyor. İyi fotograf çekmesi ise artık size kalmış.

1 yorum:

  1. Deney başlı başına bir zevk.
    Ama sonuç çok etkileyici ve fotoğraf da bir o kadar lezzetli olmuş.

    Ey gül ne aceb silsile-i müşg-i terün var
    V’ey serv ne hoş cân alıcı işvelerün var

    YanıtlaSil