7 Kasım 2015 Cumartesi

Misafir Fotografçı - Seçkin Yılmaz

Baltık Denizi, 2013 (büyütmek için tıklayın)
Copyright Seçkin Yılmaz

Bu yazıda yılların dostu, fotografçı - ve tabii ki siyah beyaz sevdalısı - Seçkin Yılmaz'ı enfes bir fotografıyla misafir etmek istedim.

"2013 yılı Ocak ayı sonlarıydı. St. Petersburg’da günler kısa, hava keskin soğuk. Öğlen saatlerinde Baltık Denizi kıyısına vardık. Deniz nerede başlar, nerede biter belli değil. Ufuk çizgisi neresi, belli değil. Bulutlar ufka kadar inmiş, deniz ufka kadar buz tutmuş. Dünya tasviri taş bir heykelcik  ilişti gözüme.  'Kıyı buradan başlıyor' dedi arkadaşım ve denizin üstünde yürüyüp gitti." ...Seçkin Yılmaz

Seçkin de benim gibi siyah beyazlarını evindeki karanlıkodasında basar, bu zanaatın heyecanını iliklerine kadar hisseder.

Geçenlerde bize kahve içmeye geldiğinde bu fotografın negatifini de getirdi, göster bakayım hünerini dedi. Kafein yüklemesinden sonra girdik karanlıkodaya. Negatifte ince bir zorluk vardı: kürenin üstündeki karla arka plandaki kar neredeyse aynı tondaydı. Bu ikisi arasında ayrışma sağlamak gerekiyordu, aksi takdirde kürenin küre olduğu anlaşılamayacaktı. O yüzden doğrudan yüksek kontrast filtreyle başladık işe. Minnacık ton farklarını başka nasıl ayıracağız? Birkaç denemeden sonra bu ayrışmayı sağlayan hassas bir poz süresine ulaştık. Gerisi çorap söküğü gibi geldi: gökyüzüne çok hafif ilave pozdan sonra baskımız hazırdı. 

Fotografı burada yayınlamaya karar verdiğimiz için bitmiş baskıyla bir de artistik hatıra fotografı patlattık ;-)


Seçkin'in işlerini kendi web sayfasından görebilirsiniz: http://www.seckinyilmaz.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder