24 Ağustos 2014 Pazar

Yeni Mekanlar

Erkal ve Taylan, Tophane, Temmuz 2014
Taylan Bağcı'dan iki sene evvel bir yazıda bahsetmiştim. Bu blog vesilesiyle tanışmıştık, o gün bugündür de dostuz. Taylan, Beyoğlu Kumbaracı Yokuşu'ndaki mekandan çıktı, daha aşağılarda Tophane'deki yeni yerine taşındı. Burada sadece kendi fotograflarını basmıyor, karanlıkoda dersleri de veriyor. Siz de bu işlere hevesliyseniz ama balıklama dalmaktan çekiniyorsanız önce tadımlık niyetine Taylan'la birkaç seans yapabilirsiniz. Mesela fotograftaki Erkal öyle yaptı, kalktı taa Bursa'dan haftasonluğuna geldi. Atölyeye uğradığımda ilk baskılar çıkmaya başlamıştı bile. Bir hatıra fotografı ile anı ölümsüzleştireyim dedim.

Atölyede 35mm'den 4x5 inç filme kadar her ebat negatiften baskı yapabiliyorsunuz. Yanında nefis kahve servisi bedava. Taylan yeni bir web sayfası yapmış, buradan da bakabilir veya iletişime geçebilirsiniz: Taylan Bağcı.

Şansınız varsa yerli, yabancı fotografçılarla da karşılaşabilirsiniz burada. Mesela Nisan'da Amerika'dan Eric Kim gelmişti (arka sıra soldan ikinci). Charlie Kirk (nazar boncuğunu gösteren) ile beraber bir sokak fotografçılığı workshop'ı düzenliyorlardı. Bir "groupie" çekelim dedim...o günden de bir hatıra kaldı böylece.

Atölyenin misafirleri (ve evsahibi), 19 Nisan 2014
Bu sene taşınma belasına bulaşan sadece Taylan değildi, zat'ı aliniz de aynı durumdaydı. Komple ev taşıdık ama neyse ki çok uzaklara gitmedik, aynı mahalledeyiz. Yeni evde de bir karanlıkoda kurduk. Daha her şey yüzde yüz oturmadı ama bir süredir yeni mekanımda baskılar yapıyorum...artık ufak tefek şeyler zamanla oturacak. Daha fotograf bile asamadım duvarlara yav!

Bu fotograf karanlıkodanın girişi. Solda masa var şu anda, ama koltuk vb bir şeyler de sığar oraya. Sağ duvara fotograf asılabilir. Kapının yanında emektar Vaude çadırımız...daha yeni Bolu'dan kamptan döndük de. Kapının kenarlarına ışığı bloke edecek kartonlar yapıştırdım. Ne kadar iptidai görünüyor!


Ortaya agrandizörlerin olduğu masayı aldım...


çünkü leğenleri dizeceğim tezgah en iyi kapının soluna sığıyordu. Agrandizör masasını ortaya alarak arkamı döndüğümde kartı hemen kimyasala sokabiliyorum. Tezgahın bir de pencere önünde olması güzel; negatif keserken, bir şeyler yazarken düzgün ışık oluyor.


Aşağıda tezgahın üstünden odanın arka taraflarına doğru bakışı görüyorsunuz. Hayır, sağ köşedeki diskotek bozması köşeyi ben yaptırmadım. Bizden önce oturanlarda burası genç odasıydı, ondan dolayı! Ben de kırdırmadım, öyle bıraktım. Arka duvardaki rafları bıraktılar sağ olsunlar; onlar çok kullanışlı.


Son fotografı tezgahın diğer ucundan kapıya doğru çektim. Raflar diskotek köşesinden kapıya doğru devam ediyor. Bir de masa var. Kapıysa aslında camlı. Camların üstünü ışık geçirmez kumaşla kapattım. Her şeyin üstüne de fotoda gördüğünüz kahverengi ışık geçirmez (Bauhaus) kumaşı taktım. Çok basit bir şekilde ahşap kapının üstüne çiviledim.


Focomat 2C üstünde orta format negatifler için 100mm V-Elmar optik vardı yakın zamana kadar. V-Elmar öyle ahım şahım değil, büyükçe baskılarda kenar keskinliği zayıf. Şimdiyse Ebay'den bir 100mm Focotar optik buldum ve Cuma akşamı ilk baskıları yaptım. Valla Focotar şahane ve çok mutluyum!

Bizden haberler bu şekilde dostlar. Hepinize sevgiler...

2 yorum: