12 Nisan 2012 Perşembe

Fethi Sabunsoy - Ustaya Saygı

Fethi Sabunsoy - Nisan 2006
15 Nisan 2007’de genç yaşta kaybettiğimiz ve özlemle andığım fotografçı Fethi Sabunsoy. Bu fotografı ölümünden tam bir yıl önce, Nisan 2006’da, Çukurova üniversitesinin karanlıkodasında, güzel bir baskı seansından sonra çektim. Bu hafta Fethi Sabunsoy’un (ve benim) memleketim Adana’da, Taş Mekan’da, bir anma sergisi düzenlenecek.

Benim kendimi en yakın hissettiğim fotografçı tipi, fotoğrafçının fotografçısı diye de tanımlanan tip. Ne bileyim, Lartigue gibi, Kertesz gibi, Friedlaender gibi, ömrünün son dönemlerindeki Atget gibi, öyle iddialı büyük projelerin peşinde koşmaktansa, hayatın içindeki sıradan gibi gözüken anların ve durumların güzelliğini hissedebilen ve fotoğrafını çekmekten gocunmayan fotografçılar. Fethi Sabunsoy, her ne kadar özellikle Kahvehaneler çalışması ile tanınmış olsa da, benim için hep böyle bir fotografçı oldu. Amatör ruhunu hiç kaybetmedi.

"Kahvehaneler" çalışması ve kısa yaşam öyküsü için:  http://www.fotoritim.com/yazi/fethi-sabunsoy--kahvehaneler

Fotograf değiş tokuşunu (veya hediye olarak kabul etmeyi J) çok severim, arşivimde başka fotografçıların da işleri olsun isterim. Ne de olsa iyi fotoğrafa bakmaktan haz alıyorum. Arşivimden, Fethi ustanın hayattayken hediye ettiği kahvehane fotoğraflarından birkaç tanesini bu vesileyle paylaşmak istiyorum. Bunlar, 18x24 cm ebatındaki Forte Polywarmtone karta bir inci güzelliğindeki kendi özgün baskıları. Fethi Sabunsoy’un usta bir karanlıkoda zanaatkarı olduğunu eklememe gerek yok sanırım.
Oldukça meşhur bir fotografı:

Bu fotografın arka yüzünden:

Verso

3 yorum:

 1. Fethi Sabunsoy ile malesef hiç tanışma şansım olmadı. Onu sadece fotoğraflarından ve arkadaşlarının anlattıklarından tanıdım. Onun fotoğrafa bakış için yazdığınız şu cümleler bence çok önemli:
  ...öyle iddialı büyük projelerin peşinde koşmaktansa, hayatın içindeki sıradan gibi gözüken anların ve durumların güzelliğini hissedebilen ve fotoğrafını çekmekten gocunmayan..."
  Bu insani olgunluğa ulaşmak ciddi bir akıl, empati yeteneği ve vicdanın olması lazım. Tanışmak isterdim. Nur içinde yatsın.

  Elinizdeki baskı dediğiniz gibi kendisinin en ünlü fotoğrafı. Kıskandım doğru.
  Benim de elimde önemli fotoğrafçılara ait baskılar var. Bir gün size göstermek isterim.

  YanıtlayınSil
 2. Adaşım ve sevgili dostum F.Sabunsoy'un portresi çok güzel olmuş. Blogunuz'da titizlikle ve özenle hazırlanmış elinize sağlık. Birgün görüşmek dileğiyle, sevgilerimle.. Fethi izan

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler.

   Haftaiçi Fotoİstanbul kapsamında Yetimhane'deki Sabunsoy sunumuna katılabilmeyi çok isterdim ama olamadı maalesef.

   Saygılar.

   Sil