19 Nisan 2012 Perşembe

Ilford Multigrade Art 300

Çin Seddi - 2009

Birkaç hafta önce, Türkiye’ye giriş yapmış iki kutu 24x30cm Ilford Multigrade Art 300 paketinden birini kaptım J Ilford’un yeni çıkan bu kartını aylardan beri Sirkeci’de soruyordum zaten. İlk baskılarımı da geçenlerde yaptım, izlenimlerimi paylaşayım dedim.

Art 300’ün başlıca özelliği dokulu bir kart olması. Elinize aldığınızda ipekimsi bir dokusu var. 
Kartın yüzeyinden detay
Birkaç yıl öncesine kadar Kentmere Art Classic adında bir kart vardı. Art 300 onun yüzeyine çok benziyor. Zaten bir süre önce Ilford Kentmere’i satın almıştı. Oradan gelen bir tecrübeyi kullanmış olabilirler. Kart dokulu olduğu için her fotoğrafa uymuyor bence, çünkü yüzeyi dikkat çekiyor ve konunun önüne geçebiliyor. Ama yüzey dokusu bir şekilde konu ile uyumlu olduğu zaman fotoğrafın etkisi daha da güçlü olabiliyor. Örneğin, Çin Seddi fotoğrafını normal parlak karta da bastım, fakat Art 300’e yaptığım baskı daha etkileyici duruyor. Çok ince detaylar dokuda kaybolduğu için bu Çin Seddi fotoğrafındaki “S” eğrisi gibi belirgin geometrik formlara ihtiyaç var diye düşünüyorum.


Kartın en büyük dezavantajı fiyatı. Normalde 50 kart olan kutuda sadece 30 tane var. Tek bir kartın fiyatı şu anda yaklaşık 5 TL’ye geliyor! Sağlık olsun. Bizlere yeni ve sıradışı bir seçenek sunan Ilford'a teşekkür ediyorum.

İlk fırsatta bu Çin Seddi baskısının bir örneğini Sirkeci’de Pamuk Ticaret’e bırakacağım. Dileyenler orada görebilirler.

Kart hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: Ilford Multigrade Art 300


4 yorum:

 1. Merhaba
  Açıkcası çok kıskandım :)
  Açıkcası kağıdı görmedim ama anlatılanlardan ben de Kentmere benzetmiştim. Fakat bazı forumlarda aksini söylemişlerdi. En kısa zamanda Şahabettin Abi'ye uğrayıp baskıyı inceleyeceğim. Bu arada ben de bir Kentmere baskı yükleyeyim.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Taylan. Cumartesi baskıyı Şahabettin'e bıraktım. Daha da fazla Art300 gelmişti. 30x40 veya 40x50 de olsa iyi olur dedim. Bu boyutlarda da getirecek galiba. Bence büyük boyut daha iyi olur çünkü ufak ebatlarda detaylar kaynıyor. Bir de her konuya uygun bir kart değil kesinlikle...niş sektörde niş ürün :)

  YanıtlaSil
 3. Merhaba Omar
  Şahabettin Abi'ye bıraktığın baskıya baktım. Çok güzel bir baskı olmuş. Ellerine sağlık. Yüzeyi Kentmere benzemiyor :) Daha farklı bir yüzey dokusu var. Bunun yüzeyi daha çok sulu boya kağıdı gibi, Kentmere'inki ise deriye benziyor. Ayrıca Art300'ün D-max'i daha önce gördüğüm semi-mat veya mat kağıtlara nazaran çok daha yüksek. Neredeyse parlak kağıtlara yakın. Bir de kağıdı ışığa tutunca gümüşi bir parlaklık oluşuyor. Yakamoz misali :)

  YanıtlaSil
 4. Taylan selam,

  Kentmere zamanında birden fazla kart çeşidi üretiyordu. Benim bahsettiğim Kentmere Art Classic ile senin kullandığın Kentmere Fineprint farklı özelliklere sahip. Bir ara eskiden Kentmere Art Classic'e yaptığım baskılardan örnekler gösteririm.

  YanıtlaSil