13 Nisan 2013 Cumartesi

Ustadan Yadigar: Leitz Focomat IIc

Focomat, ortadaki dev agrandizör
Geçen sene Nisan'da, vefatının yıldönümü vesilesiyle, çok sevdiğim fotografçı Fethi Sabunsoy ile ilgili bir yazı yazmıştım. Yine Nisan, yine bir yıldönümü geldi. Ve geçen gün Fethi Sabunsoy'un Focomat IIc agrandizörü yıllardan sonra kendine yeni bir yuva buldu, benim emektar Meopta'nın yanına konuşlandı. Kaderin inanılmaz bir cilvesi işte. Fethi ustanın zamanında kullandığı bu agrandizör ile heyecanla ilk baskılarımı yapmaya başladım bile. Teşekkürler Ata!

En son 1970'lerde üretilen Focomat IIc 35mm'den 6x9cm negatiflere kadar baskı yapabiliyor. Tek başıma taşıyamayacağım kadar ağır. Olağanüstü sağlamlığı ve mekaniğiyle agrandizörlerin Rolls Royce'u. Hala dünyanın dört bir yanında çatır çatır baskı yapılıyor bunlarla. Düşününce hayret ediyor insan; 40 sene önce üretilmiş bir cihaz bugün hala canavar gibi çalışıyor. Fethi ustanın inkjet printer'ı olsaydı bugün çoktan çöplükteydi (pardon, kendimi tutamadım).

İnternette Fethi Sabunsoy ile ilgili materyal arayanlar için, ki bloguma bu şekilde gelenler var, baskı arşivimden iki fotograf daha paylaşmak istiyorum.

İlki Sabunsoy'un 2000 yılında Adana'da çektiği bir fotograf:


Baskının arkasına şu detaylar not edilmiş:


İkincisi 2005 yılında, Trakya'daki Sarpdere köyünde çektiğim bir fotograf:

F. Sabunsoy Leica M6  makina ve 50mm/f2.8 Leica Elmar objektif ile çekim esnasında

2 yorum:

  1. uzun zamandır sesin soluğun çıkmıyordu. içimden kesin bir şeyler karıştırıyordur diye geçiriyordum. kokusu ortaya çıktı. hayırlı olsun. hepsinden öte manevi değeri çok büyük bir makina. senin kullanımınla manevi değeri daha da artacak. uzun bir ömür kullanırsın umarım. :)

    YanıtlayınSil
  2. Eyvallah Taylan. Benim kullanımımla manevi değeri artar mı çok tartışılır :)

    YanıtlayınSil