10 Nisan 2014 Perşembe

Sazlık - İznik

İznik Gölü

Bu fotograf olur mu şüphesi aklıma düşerse bir arkadaşımın "aklımda kalacağına makinada kalsın" lafını hatırlarım ve en az bir kare çekerim. Geçen Şubat'ta, karanlık ve rüzgarlı bir günde İznik gölünde pek de ümitsiz bir şekilde çektiğim iki kareden birinde dalgalar şansıma istediğim gibi oldu.

Bir de reklam geçeyim. Bahsettiğim lafı söylemeyi seven arkadaşım İznik'in güzel cafe'lerinden Seyir Cafem'i işletiyor ve siyah beyaz sevdalısıdır; cafe'nin duvarlarında çalışmalarından bolca bulabilirsiniz. Hatta geçen sene bu bloga bir fotografını koymuştum. Cafe göl kıyısına 50m mesafede ve dinlenip bir şeyler atıştırmak için ideal. İznik'e yolunuz düşerse ve cafe'ye uğrarsanız GelDurKal okuyucusuyum deyin, bir çayı bedava için. Garson anlamazsa İhsan beyi veya Nurcem hanımı isteyin :)

Meraklısı için fotografın karanlıkoda öyküsü:

Tripoda sabitlediğim Rolleiflex makinada Kodak Tmax100 film kullandım, bunu da ISO50 hızında pozladım. Poz sanırım 1/2 saniye civarlarında olmalı. Bir ara Almanya'dan Rodinal film banyosu gelmişti. Bu filmi 1+50 sulandırılmış Rodinal'de yıkadım. İlk karede dalgalar güzel, ikincisinde değil:

Kodak Tmax100 negatif

Sağ yandaki yazıda karanlıkodayı boşuna mutfağa benzetmiyorum. Malzemeyi, yani negatifi, güzelcene "pişirmemiz" gerekiyor. Aşağıdaki düz baskıya bakarsanız bu fotografta pişirme işini iyice abarttığımı görürsünüz.

Düz baskı

Kağıt tabanlı Ilford MultigradeIV kart kullandım ve direkt damardan girdim, 4.5 numara kontrast filtresi ile başladım. Dalgalar için pozu test şeritleriyle belirledikten sonra (bu poza T diyelim) gökyüzüne sağlam dram katmaya koyuldum. Kırmızı hattın üstüne bir karton ile önce T kadar daha poz verdim. Bu esnada kartonu çok az hareket ettirdim. Ardından mavi hattın üstüne kartonla 2T kadar daha poz verdim, kartonu düzgün bir şekilde aşağıdan yukarıya doğru gezdirdim. Çıkan baskı hiç fena değildi. Bir sonraki denemede dalgalar arasındaki açık renkli çukurları daha belirgin hale getirmek için ana pozun yarısı boyunca tel ucundaki küçük bir blu-tac parçasını buralarda gezdirdim (plandaki yeşil kısımlar)...daha fazla detay için bu yazının sonlarına bakabilirsiniz. Son olarak da köşeleri yaklaşık %20 daha koyulaştırdım. Biraz hesap yaparsak, alt köşeler için bu değer T/5 olurken, üst köşeler için 4T/5 olur.

Baskı planı

Kağıt tabanlı 30x40cm Ilford MGIV karta 25x25cm baskı yıkama sırasında:

Büyütmek için tıklayın

7 yorum:

 1. Harika fotograf. Kadrajına sağlık!!

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel bir kare olmuş.Aynı zaman diliminde aynı yerlerde ben de dolaştım, aynı manzaraya ben de "bak"tım ama bu kareyi "gör"emedim. Düştüğüm yanılgıya başkaları da düşebilir diye düşünerek anlatmak istiyorum. Bana bu kadar sade bir kompozisyon iyi olmayacakmış gibi geldi, illa ki bir kuş, bir kayık, bir insan..vs. olması gerekir diye düşündüm. Sanki "oyuncu sayısı ne kadar çok olursa bir film o kadar iyi olur" yanılgısı gibi...
  Hakikaten "Sade güzeldir." diyen doğru söylemiş.Bence sen daha çekerken ne çıkacağını biliyordun. Ellerine sağlık...

  YanıtlaSil
 3. Bahadir UYSAL16 Nisan 2014 13:48

  Ustad eline saglik, ihsan beyin kapisini calacagim mutlaka :)

  YanıtlaSil
 4. ilk gördüğümde bana Michael Kenna'nın şu fotoğrafını hatırlatmıştı.
  http://www.michaelkenna.net/gallery_images/ad8a434.jpg
  Daha önce bahsetmiştim galiba ama ancak şimdi gönderiyorum :) Kusura bakma

  YanıtlaSil
 5. Michael Kenna'nınki çok daha güzel!

  YanıtlaSil